Lenfödem… Uzun uçuş ve tatilin belası!


Bir lenfödem macerası:

3 haftalık bir Uzakdoğu tatili planlamaya başladığımızda aklıma ilk gelen korku lenfödemle nasıl başedeceğimdi. Zaten halihazırda üstkol bölgemde 2. Derece lenfödem vardı ve bunu ihmal ediyordum. Şimdi ise 9 saatlik uzun uçuş ve güneş, sırt çantası vs. gibi daha da zorlayıcı faktörler de eklenecekti. Tam bir kabus.
İlk önce bir lenfödem konusunda uzmanlaşmış bir fizik tedavi uzmanıyla görüşüp, neler yapabileceklerini öğrenmeye çalıştım. Mevcut durumum için 30 günlük masaj programına girmem gerektiğini ama sıra olduğu için beni hemen alamayacaklarını söylediler. Uzun uçuş yapacağımı ve bası giysisine ihtiyacım olduğunu söyledim. Ama önce kolunun ödemini indirip, sonra bası giysisi alabilirsin dediler. Bir egzersiz ve masaj kombinasyonu gösterip bana 15 gün sonra kontrole gelmem gerektiğini söyleyip gönderdiler. Ama maalesef benim 15 gün bekleme gibi bir lüksüm yoktu ve seyahat planlarımızdaki bir değişiklikle de program planlanandan 1 hafta öne çekilmişti. Velasılkelam kendi başımın çaresine bakmam gerekiyordu.

Önce Youtube’a tüm lenfödem konulu videoları izledim. Masaj ve hareketlerimi düzenli yapmaya çalıştım. Ama her nasılsa iyiye gideceğime daha da kötüye gitti.

Seyahat için A ve B planı hazırladım. A planında ameliyatlarda giydirilen pıhtı atmasını engelleyen beyaz varis çorabını kullanacaktım. B planında ise elastik bandaj medikalcinin bana hediye ettiği pamuklu bandajlar vardı.

Uçak havalanmadan önce pişik kremini sürdük ve nedense fikir değiştirip B planı olarak hazırladığım elastik bandaj seçeneğine yöneldim. Buz torbamı hostesten rica edip, dolaba koymalarını sağladım. Maalesef aceleden ve tecrübesizlikten elastik bandajı olması gerektiği kadar özenli saramadığımız için birkaç saat sonra aralarda boşluk kaldığını ve buralarda ödem birikmesi nedeniyle bölgesel şişikler başladığını gördüm. Korkunç bir görüntüydü. Paniğe kapıldım. Hemen kalkıp hosteslerden buz torbamı ve ek olarak onların buzlarından da takviye istedim. Durumu kurtarabilmek için bası giysisine döndüm ve kolumu kalp seviyesinden yukarı kaldırıp ellerimi yavaş bir tempoda açıp kapama hareketleri yaptım. Sürekli lenf drenaj masajları uyguladım. Dolayısıyla 9 saatlik uçuşta neredeyse hiç uyumadım. Sonuçta kurtarabildiğimiz kadar, durumu kurtardım. Ama kolumun tamamı ve elimin üstünde ödem gözle görülür şekilde birikti. Hayatımın en güzel tatilini mahvetmek üzere orda kocaman bir şekilde duruyordu sağ kolum. Bandajı çıkardığımda ablamın bakışlarından ne kadar beter bir durumda göründüğümü idrak ettim. Ağlamamak için kendimi zor tuttum. Hayattan nefret ettim. Yola çıktığıma pişman oldum. Ama artık yapılacak tek şey bu durumdan kendi imkanlarımla kurtulmak olacaktı. Otele kadar kocaman kolum ve sırtımda 20 kilo çantayla, Bangkok’a varmanın mutluluğundan ziyade, bu korkunç durumdan kurtulabilecek miyim düşüncesi hakimdi.

Otele gelince hemen uzanıp, egzersiz ve masaj kombinasyonuna başladım. Buz ve soğuk su tutmak da işe yarıyor gibiydi. Bir miktar başarı sağlamıştım. Kolumu kalp seviyesinden yukarıda tutacak şekilde yastıkları üst üste koyarak bir düzenek hazırladım. Gece bu şekilde iyi bir uyku iyi geldi. Ama henüz tam olarak inmişti diyemiyorum. Bu aşamada size saçma gelebilir ama kolumla konuştum. Evet evet ona resmen yalvardım. “Şimdi olmaz. Lütfen beni yarı yolda bırakma. Seni çok zorladım biliyorum ama lütfen bana yardımcı ol! Lütfen şimdi değil!”. Onu sevdim. Okşadım. En güzel kremleri sürdüm. Güneşten korudum. Yeri geldi barlar ve restoranlar arasında gezerken, insanların ilgili bakışlarına aldırmadan kafamın üstünde taşıdım. Yürüyüşün ve yüzmenin çok iyi geldiğini fark ettim. Masajdan çok daha etkili bir yöntem oldu benim için. Kasların çalışması lenf akışını hızlandırıyor ve kolda biriken ödemi vücuda dağıtmanız kolaylaşıyor gerçekten. Bu tavsiyemi mutlaka dikkate alın lütfen. Şişmemesi veya şişmeye başladığını hissettiğinizde spor yapın. Spordan kastım GYM’de ağırlık çalışma değil tabii.

Konuyu daha fazla uzatmamak için madde madde gidelim:

1- Uçuş ve gezi için varis çorabı veya kişiye özel hazırlanmış bası giysisi mutlaka bulunmalı.
2- Uçuş için elastik bandajlar ve altına pamuklu ara bandaj yanınızda hazır bulunmalı.
3- Bandajlamanın cildinize zarar vermemesi için, bebekler için kullanılan pişik kremi vb. kremleriniz olmalı.
4- Soğuk kompres için mavi jelli buz torbası devamlı yanınızda olmalı.
5- Egzersiz için stres topu veya benzeri bir başka egzersiz aracı işe yarıyor.
6- Uçuşta, kesinlikle cam kenarına oturmayın. Yanınızdaki yolcu uyuduğunda yerinizde çakılı kalıyorsunuz. Uzun uçuşlarda herkes için her 2 saatte bir kalkıp yürümek gerekli iken, bizim için maalesef zorunlu bir durum. Kalkıp gezinmek, hatta bazı egzersiz hareketleri yapmak zorundayız ki lenf akımı sağlanabilsin.
7-  Uçuşta, kesinlikle alkol içmeyin.
8- Uçuşta, kolunuzu aşağıda kalacak şekilde uzun uykuya dalmayın. Veya uyku ilacı almayın. Uyandığınızda size ait olamayan bir parça gibi duran kocaman bir kolla karşılaşabilirsiniz.
9-  Kolunuzu ve ellerinizi sık sık yağsız nemlendirici ile nemlendirin.
10-  Uçuş boyunca sıkı sütyen giymeyin. Hatta mümkünse seyahat boyunca çıkarın.
11-  Uçuşta sıkı giysiler giymeyin. Kısa kollu bir t-shirt mutlaka içinizde olsun. Soyunmanız gerekebiliyor.
12-  Gezerken, güneşten korumak için mutlaka ve mutlaka uzun kollu bir t-shirt – sadece kolunu kesip kullanabilirsiniz. Malum vücudun diğer bölgelerinin brozlaşmasında hiç bir sakında yok ☺- bir şal veya buff kullanabilirsiniz. Gezerken hiç anlamadan ıstakoza dönebilir kolunuz. Denize girerken mutlaka ve mutlaka uzun kollu rushguard giyilmeli. Hem güneşten koruyor hem de denizin içinde kolunuza dokunabilecek canlılardan koruyor. Bir denizanası veya planktondan dolayı zarar görebilirsiniz.
13- Kaşıntı için deri pomadı, yaralanmalar için antibiyotikli krem ve nemlendiricili kremleriniz çantanızda olsun. Ne zaman başınıza ne geleceği belli olmuyor.
14- Sivrisinek ve diğer böcekler için sprey ve elektrik prizine takılan şu kovuculardan yanınızda bulundurun ve devamlı kullanın.
15- Yatarken uzun kollu birşeyler giyin, ben elimi de bir şal ile kapattım. Sahil kenarındaki bungalowlarda ne gezeceği belli olmuyor. İşimi şansa bırakamam.
16- Egzersiz ve lenf drenaj masajlarını devamlı yapın. İhmal etmeyin. Kolunuzda deriniz gerilmeye başladığında hemen önlem alın ve acele edin.

Sırt çantalı gezgin olmak bir meme CA tedavisi görmüş biri için oldukça zorlu oluyor. 15-20 kilo çantayı kaldır indir, sırtında uzun yürüyüşler yap. Gerçekten sıkıntı yaratıyor. Ama kesinlikle bunlardan korkmamak lazım.

Başınıza kötü bir durum geldiğinde, bu durumdan kurtulmak için denemeye devam edin. Sonuç bir şekilde alınıyor. Şuanda kolum çok iyi. Hatta eskisinden daha iyi görünüyor. Kenara çekilip, kendinize acımayın. Çözüm yine kendinizde. Kendi kendinizin doktoru olun. Kolunuza bebek gibi bakmanız gerekiyor demişlerdi. Gerçekten öyle… konuşun onunla, isteklerini dinleyin. Dinlendirin. Nemlendirin ve rahatlatın.

Dönüş için yine 9 saatlik bir uçuşumuz var önümüzde. Korkmuyor değilim. Ama en azından büyük kısmını ve sorunları alt edebilmiş olmanın sevincini de yaşıyorum. Dönüş yolunda bir problem yaşamamak için daha ciddi önlemler alacağım ve yine de lenfödem oluşursa artık ülkemde olacağımdan dolayı fizik tedavi aşamasına geçebileceğimi biliyorum. Bu deneyimlerim umarım size de faydalı olur. Korkmak yerine, önlem almak adına tüm bunları sizinle paylaşmak istedim.

Sağlıklı günler dilerim 🙂

Not: Kabin basıncının düşük olması nedeniyle, 1-2 saatten uzun uçuşlarda lenfödem riski oluşuyor. Bu konuyla ilgili yukarıdaki yazı, tamamen kendi deneyimlerim üzerine yazılmıştır. Profesyonel destek için lütfen uzman doktorlar ile görüşün.

Lenfödem… Uzun uçuş ve tatilin belası!” üzerine 5 yorum

 1. Gülbin dedi ki:

  Çok açıklayıcı ve bilgilendirici bir yazı olmuş. Benim de üst kolda bir miktar lenfödem oluştu. Ve önümde seyahat planları var. Genelde 2-3 saatlik uçuşlar ama tavsiyeleriniz çok işime yarayacak. Teşekkürler.
  İnstagramdan harika gezi fotolarınızı takip ediyorum. Çok çok iyi tatiller ve eğlenceler. 😘😍❤👍🏻🎉

  Beğen

 2. Gamze dedi ki:

  Merhaba deniz. Nasılsın? Yazılarını yeni okuma fırsatım oldu. Ama devamı gelmemiş. Bence yazmaya devam etmelisin 😘

  Beğen

  • pespembekurdele dedi ki:

   Merhaba Gamze, ilgine teşekkür ederim 😊
   Konu itibariyle şuanda bu blogun konusu bir deneyim yaşamadığım için güncelleme yapamıyorum. Aslına bakarsan, normale dönmüş hayatımla ilgili bilgi vermeyi düşündüm ama o zaman da konudan sapar diye vazgeçtim.
   Yeni gelişmeler olursa devam 🙂
   Olmasa daha iyi tabii :))
   Sevgiler
   Deniz

   Beğen

   • yelda dedi ki:

    merhaba,
    anneme 3lu negatif meme kanseri teshisi konulunca internet denizinde gezinirken sizin denizinizi gordum, her yazinizi okudum, blogunuzu anneme, teyzelerime gonderdim. okusunlar, diye. Gercekten su son bi kac gunde kulaginiz cinladiysa sebebi biziz. yazdiklariniz, tavsiyeleriniz icin cok tesekkur ederiz. Daha yolun cok basindayiz, onkolog randevumuz sali gunu. Lutfen “iyi” oldugunuza iliskin yazilari da ekleyin. yoln sonunun “iyi” oldugunu duymaya ve gormeye cok ihtiyacimiz var. iyi pazarlar, sevgiler

    Beğen

   • pespembekurdele dedi ki:

    Merhabalar Yelda,
    Anneciğine çok geçmiş olsun dileklerimi ilet lütfen. Evet zor bir süreç bekliyor kendisini ama sonunda bambaşka bir insan ve hayat sevgisi çok daha artmış olarak yeni bir hayata başlayacak 🙂 şuan çok iyiyim hatta Kamboçya’nın Koh Rong Samloen adasında plajdan yazıyorum sana 🙂 İnstagram hesabim şuan açık. deniz_toker iyi olduğumu oradan paylaşıyorum ama dönüşte bir yazı yazacağım.
    Sevgiler
    Deniz

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s