Meme Kanseri Sonrası İçin Klinik Pilates ve Jennifer Dahl ile Röportaj

pilates

Geçtiğimiz ay çok güzel bir etkinliğe katıldım. Taxim Pilates tarafından pilates eğitmenlerine yönelik yapılan meme kanser ve pilates temalı eğitime eğitmenler ve meraklı arkadaşınız bendeniz katıldık. Eğitmenimiz Kanada’dan Dünyaca ünlü STOTT Pliates Master Trainer Jennifer Dahl idi. Jennifer ve diğer eğitmenlerin ne derece konumuza eğildiğini ve çözümün parçası olmak istediklerini görünce gelecek için ümidim arttı. Yakında sadece pembe kurdele olarak anılmayıp, birer insan olarak görüleceğimize inandım.

IMG_9362

Eğitim öncelikle meme kanseri ve tedavi yöntemleri konusunda Jennifer’in verdiği teorik eğitim oldukça detaylı ve güncel bilgilerdi. Soru cevap kısmında da eğitmenlerimizin soruları konuyu daha da detaylandırıldı. Akabinde mat pilates ve aletli pilates eğitimlerine geçildi. Ufak tedbirlerle pilatesin meme kanseri sonrası tüm hastalara uygun olabileceğini görmek sevindirici oldu. Aletli pilates bölümünde Jennifer’in gösterdiği hareketleri yaptığım o kısa sürede bile sırt ağrılarımda rahatlama oldu. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Kendim için de en kısa zamanda bir program oluşturacağım.

IMG_9367

IMG_9372

Ayrıca sizler için kendisi de bir meme kanseri hasta yakını olan eğitmenimiz Jennifer’e bir kaç soru sordum. Faydalı olması dileğiyle.

Pilatesin meme kanseri hastalarına faydaları nelerdir?

Meme kanseri hastalarına detaylı ve kişiye odaklı bire bir programlama yapıldığı için birçok faydası bulunmaktadır. Standart pilates programını takip etmekten ziyade, özel pilates ekipmanları veya mat pilates eşliğinde kişinin durumu, postürü ve hareket kabiliyeti incelenerek kapsamlı bir çalışma yapılmaktadır. Bence nefes, karın kaslarının desteklenmesi ve uygun omuz biyomekaniği üzerine yoğunlaşılarak, pilatesin her parçası da bu programda tamamlayıcıdır.

Pilatese ne zaman başlanmalıdır?

Doktorun veya fizyoterapistin izin verdiği en kısa zamanda başlanmalıdır. Kardiyo egzersizleri genelde kısa sürede başlanır ancak pilates için ameliyatın düzeyine göre 4-6 hafta arası bir süre zarfında başlanabilir.

Pilates meme kanseri hastaları için nasıl modifiye ediliyor?

Egzersizlerde yük/ağırlık düzenlemesi veya azaltılması ve hareketlerin daha fazla destekleyici haliyle yeniden modifiye edilmesi şeklinde oluyor. Akut dönemde iyileşme akabinde takip eden 6 ay ile 1 yıl arasında program daha az modifiye edilmiş haliyle, daha çok total postür destekleyici, kuvvet ve denge üzerine yoğunlaşmaktayız.

Semineriniz esnasında bizimle, annenizinde bir meme kanseri geçmişi olduğunu paylaştınız. Annenizin sağlıklı bir yaşam sürmesi için yaptığınız değişikliklerden bahsedebilir misiniz?

Annem tüm kemoterapi ve radyoterapi kürlerinden sonra lumpektomi oldu. 3 yıl boyunca da hormon tedavisi gördü. Geçtiğimiz yıl lenfödem problemi yaşadı ama çok uzun süreli bir rahatsızlık yaşamadı.

Annem her zaman aktif bir insandı ancak tedavi esnasında ve iyileşme döneminde kendine odaklandı ve daha istikrarlı bir egzersiz programına hayatında öncelik verdi. Şimdi hergün mutlaka 1 saate yakın yürüyüş ve düzenli şekilde yoga ve pilates yapıyor. Stresten arınmanın öneminin farkına vardı ve düzenli meditasyon da yapıyor. Tüm bu değişiklikler onun hayatında nasıl bir direkt etki yaratıyorum bilemiyorum ancak ben annemi bu motivasyonu ve kararlılığı konusunda alkışlıyorum. Onun devam etmesi için elimden geldiği her şekilde destek olabildiğim için mutluyum.

Taxim Pilates’e ve Canan Tekinel’e beni eğitmen olmadığım halde, bu faydalı seminere katılmama müsaade ettikleri için çok teşekkür ederim.

Sevgiler 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s