Kitap Tavsiyesi – 10 Amazon “Yüksek Doz Yaşam”

onamazon

O günlerime geri döndüm okudukça. Ne de zor geçmişti günler. Hiç umudumu yitirmedim, hiç çökmedim ama korktum. Korktuğum zamanlarda danışabileceğim en yakın kaynak internetti ve Pembe Dostlarımı da orada buldum. Benim gibi meme kanseri tedavisi gören onlarca kadın. Instagram paylaşımlarımızdan bulduk birbirimizi. Aslında 30’a yakındık sayı olarak. Bizler kanser olduğumuzu saklamadan, açık yüreklilikle paylaşımlarda bulunanlardandık. Çoğu insan saklamayı tercih ediyor. Bundan dolayı sayımız azmış gibi görülebilir. Ancak neredeyse her ailede bir kanser öyküsü var.

kanserledans

Birbirimizin kemoterapi günlerini bilen, Pet-CT’in çekilecekti ne oldu? diye soran. “Yorgunsundur diye rahatsız etmedim” diyecek kadar birbirini anlayan dostluklar kuruldu. Her birimiz ayrı illerde de olsak, başımız sıkışınca ilk olarak birbirimize sorduk sorularımızı. Destek olduk…

Ve bu dostluğun bir meyvesi olarak 10 arkadaşımız bir araya gelip kendi hikayelerini kaleme aldılar. Aslında benzer ama birbirinden çok farklı görünen hikayeler bunlar. “Ele gelen kitle”, “Aslında risk grubunda değildim”, “Kendimi ihmal etmişim” gibi ortak noktalar bunlar. Her birinin hikayesi yüreklere dokunan cinsten. Kah satırları okurken gülümseten, kah göz yaşlarının süzüldüğü gerçek hikayeler… Bana gelmez dediğin geliyor aslında. Kader mi desek, çağımızın hastalığımı bilemiyorum ama geliyor işte… Gelene git demenin yolu da korkutan ameliyatlar, kemoterapi, radyoterapi ve diğer ilaç tedavileri. 10 Amazon’da bir diğer ortak payda da kadınların vazgeçemediği, gül gibi baktıkları saçlarının döküleceğini öğrendiklerindeki yıkım. Kemoterapi kelimesi zikredildiğinde ilk düşünülen “saçlarım dökülecek” oluyor. Saçsız kadın çirkin olurmuş gibi geliyor insana ama kadın her haliyle güzel. Bizler saçsız kaşsız ve kirpiksiz de güzel olunabileceğinin kanıtı gibi sosyal medyada boy boy fotoğraflarımızı yayınladık. Hoş ben biraz bu konuda sayılı paylaşım yapanlardanım ama hiç yok da diyemeyiz. Zorlu kanser tedavisi sürecinden alnının akıyla çıkmış ve çıkmak üzere olan herkese ithafen ben arkadaşlarımı “kahraman” ilan etmek istiyorum. Her biri kendi kahramanlık hikayelerini bizlerle paylaştılar ve arkadaşlarımın kitabına göz atmanızı tavsiye ederim. Belki sağlıklı yaşam için ilk adımı atmanıza vesile olurlar. Belki de kontrollerinizi yaptırmanız için farkındalık yaratırlar bilemiyorum ama gelirinin Kanserle Dans Derneğine gideceğini ve kanser hastalarına destek olarak kullanılacağını öğrendiğinizde “bizim de tuzumuz olsun” diyebilirsiniz.

Sevgiler 🙂

Kitap Tavsiyesi – 10 Amazon “Yüksek Doz Yaşam”” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s