Lenf Drenaj mı? O da ne?

 Zor olan tedaviler bittikten sonra bizlerin ciddi bir boşluğa düştüğünü, bundan sonrası için yol haritamızın çok da belirgin şekilde çizilmemiş olduğunu daha önce bu yazımda anlatmıştım. O dönemde boşluk hissi ile birlikte panik de yaşamıştım. Buna travma sonrası stres bozukluğu diyebilir miyiz? Bence diyebiliriz. Ama benim garip kendi kendini motive edebilme kabiliyetim burada da ortaya çıktı ve bu depresyondan ve boşluktan çabuk çıktım. Tedavisi biten ve olumlu yanıt alınan hasta statüsünde olduğum için kendimi şanslı hissediyorum. Darısı diğer hastalara. Depresyondan çıkar çıkmaz ilk işim kortizon belasının bana armağanı olan 10 kiloyu nasıl vereceğim planları yapmak oldu. Egzersiz zaten yapıyorum. Ancak kilo vermek için daha fazlasını yapmam gerektiğini, dengeli beslenme ve bir de destek bir aksiyon planı yapmalıydım. Egzersiz planımı sertleştirmem gerekiyordu. Bunu için daha uzun süreli ve yine düşük şiddetli egzersizlere devam etmeliydim ama arada küçük kas gruplarına yönelik çalaışmalar da gerekli diye düşündüm. Orada işler kolay ama bol acılı… No pain, No Gain demiş büyük düşünür. Beslenme dersem, bir gece bilgisayar başına oturup dos and don’ts (yapılacak ve yapılmayacaklar) listesi yaptım. Onu da buzdolabına magnetledim. Beslenme konusu en baştan beri ailece dikkate aldığımız bir konu olduğunu da söylemek isterim. Kısa bir süre benim şımarma hakkım kullanılarak tatlılar yapıldı, yendi ama artık onlar mazide bir anı olarak kaldı :).

Gelelim sebebi ziyaretimize… Girizgah kısmını uzun tutmak istemedim ki, sıkılmadan buraya kadar okuyabilin. İnsan vücudu çok ilginç bir yapı. Size aslında sinyaller geliyor ama kaale alıp almamak bizim elimizde. Ameliyattı, yatak istirahati, kemoterapi, kortizon, radyoterapi derken vücudumun şiştiğini hissediyordum. Tüm bunlar bitince iş sağlıklı kiloya geri dönmeye kalıyor. Aklıma hep güzellik merkezlerinde sıkça gördüğümüz ama aslında pek de ne işe yaradığını bilmediğim Lenf Drenaj makineleri geldi. Tavsiye üzerine bir güzellik merkezine gittim ve biraz inceledim. Aslında bir masaj makinesi diyebiliriz. Aşağıdaki gibi bir kıyafet giyiliyor ve bu kıyafet belli sürelerde şişip, gevşeyerek vücudun lenf sistemini harekete geçiriyor. Adı üstünde belli alanlarda birikmiş ödemi tahliye ediyor. Önce olabilir mi? Gerçekten faydası var mı? diye bilirsiniz. Ama 4 seansta 5 kilo verince sizinle paylaşma ihtiyacı hissettim. Burada dikkat edilecek konu tedavilerinizin bitmiş olması. Kemoterapi veya radyoterapi süregelirken yakınına bile gelmeyin derim. Hatta bir de doktorunuza sorun. Sağlama alın.

Sonra acaba bu lenf sistemi nedir? Nasıl çalışır? Sağlıklı veya lenf nodları çıkarılmış insanlarda nasıl farklar var? Şeklinde biraz merakımı cezbetti. Burada sizlere anatomi dersi vermeye niyetim yok 🙂 Rahatlıkla okumaya devam edebilirsiniz. Sizin de ilginizi cezbederse Google her derde deva… Kısaca bilgi vermek gerekirse lenf sistemi vücudun korunma sistemi olarak, sıvı dengesini kurmaya ve bağışıklık sistemini oluşturmaya yarar. Bakteri, kanser hücreleri ve diğer sağlığa zararlı maddeleri organlarınızdan uzaklaştıran sistem lenf sistemidir.  Bu sistemin kalp gibi kendine ait bir dolaşım motoru yoktur. İskelet kasları, damarlara ait düz kaslar ve derin nefes ile oluşan basınç sayesinde hareket eder.  Burada dikkate değer konu nefes egzersizleri, hareketli yaşam ve lenf drenaj için faydalı olabilecek masajlar. Sistemin çalışabilmesine destek olmak için egzersiz/spor, derin nefes egzersizleri ve manuel veya self lenf drenaj masajı önerebiliriz. Biraz destek olmakta fayda var.

Şuradan lenf sistemi ile ilgili kısa bilgi edinebilirsiniz:

Başlangıçta vücudumda oluşan ödemi atmak ve kilo vermek için düşündüğüm lenf drenaj, inceledikçe çok daha dikkat çekici yerlere gelmeye başladı. Sadece vücutta biriken ödemi değil, bağışıklık sisteminin sağlıklı çalışabilmesi için bu lenf akışının sağlıklı olması gerekmekte.

Tekrar faydalı olacak noktaları maddeler haline getirmek gerekirse;

  • Nefes egzersizleri
  • Hareketli yaşam / egzersiz / spor
  • Lenf drenaj masajı

Lenf drenaj masajı ile ilgili aşağıdaki videoyu buldum. Maalesef ingilizce ama bir fikir vermesi açısından yine de paylaşıyorum. Bu masajı profesyonel masör/masözler ve fizyoterapistler yapabilir. İncelemenizi tavsiye ederim.

Bu arada ek olarak hafta bir gün de sırt ve boyun ağrılarım için aromatik masaja gidiyorum ki inanılmaz faydasını görüyorum. Mastektomi’den sonra değişen postür sorunları ve sırt, boyun ağrılarımı bu şekilde gidermeye çalışıyorum. Haftada bir gün cennet gibi geliyor 🙂

Şunu da inceleyebilirsiniz. 2004 yılından ama belki daha günceli vardır. http://www.thejournalofbreasthealth.com/sayilar/8/buyuk/691.pdf

Sevgiler 🙂

Lenf Drenaj mı? O da ne?” üzerine 5 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s