İş ve Kanser Tedavisi

 IMG_6805

Doktorların şiddetle tavsiye ettiği kanser tedavisi ve dolayısıyla kemoterapi esnasında iş hayatından kopmamanız ve işe gitmeye devam etmenizdir. Hayatınızıda major bir değişiklik yapmayın işinize gitmeye devam edin derler. Ben bu tavsiyeye uyan hastalardan biriyim ve bu işe devam sürecinin hasta için olumlu olmadığı kanısına vardım. Size şimdi neden böyle düşündüğümü açıklamaya çalışacağım.

Ameliyat sürecinde bir buçuk ay kadar raporluydum ve 2 ameliyat ve 1 kemoterapiden sonra işe geri döndüm. Tabii çalıştığım firma çok büyük bir firma değil ve benim yedeğim olmadığı için işler aksamasın diye dönüşümün daha iyi olacağını düşünmüştüm. Fakat, işler düşündüğüm gibi olmadı. Neredeyse raporlu olduğum sürede kaybettiğim zamanı, döner dönmez benden talep eder gibi bir durum vardı. Aşağıda sizlere kemoterapi ile iş hayatını birlikte götürmekten dolayı karşı karşıya kaldığım olumsuz durumları listeledim. Tabii bu sadece benim başıma gelmiş ve başkasının başına gelmeyecek şeyler olabilir. Ama ben ne hissettiysem onu belirtmek istedim. Tamamen kendi deneyimlerimdir.

–          Stresli ofis ortamı ve çalışma arkadaşlarının durumunuzu tam olarak anlayamamaları.

–          Üstlerinin madem geldin, bu işler hemen bitecek tavrı.

–          Sen yokken biz her şeyi hallettik imaları ve zaten yoğun değildin ki havaları.

–          3 haftada bir tekrarlanan kemoterapiler ve o güne mutlaka denk gelen önemli bir iş.

–          Kemoterapiler nedeniyle düşen kan değerleri ve evden işe giderken bile zorluk yaşanması.

–          Uzun mesai saatlerinde dinlenme fırsatının olmaması.

–          Chemo brain olarak bilinen kemoterapi ilaçlarından dolayı hafıza ve zihin zorluklarının yaşanması ve bu zorlukların  iş arkadaşların ve patron tarafından ‘performans düşüklüğü’ olarak adlandırılması.

–          Bu ‘performans düşüklüğü’ yaftasını yememek için kapasitenin üstünde çalışma ve bundan dolayı daha fazla yorgunluk hatta tükenmişlik yaşamak.

–          Daimi bir işten çıkarılma ve gereksiz görülme hissi.

–          Resmi olarak raporlu olmadığınız için kanunen, işten çıkarabilir durumda olduğunuz bilmek. Raporlu personelin, raporu esnasında işten çıkarılması tazminat gerektirir.

–          Başkalarında kaynaklanan sorunlarda bile, firmanın zayıf halkası olduğunuz bilindiği için önce sorunun sizden kaynaklı olduğu düşünülmesi.

–          Sabah işe giderken, ani tansiyon düşmesi vs. gibi durumlarda bir yerde durup dinlenmeye kalksan işe geç kalmış olmanız.

–          Her kanser tedavisi gören hasta gibi, hayata olumlu bakma ve hayata tutunma çabalarınız iş ortamında ‘bişeyin yok, iyisin iyi’ şeklinde yorumlanması ve kendimi kötü hissediyorum dediğinde, bunu ispatlamak zorunda kalınması.

–          Ciddi Nötropeni durumlarında enfeksiyon riskinin artması ama ofis ortamının hijyenik olmaması.

–          Normalden daha duygusal ve alıngan olmanız ve iş arkadaşlarınızın size gerekli desteği vermiyor olduğunu görerek kalbinizi kırması.

Sonuçta tüm bu zorluklarla başedemeyip son kemoterapimden bir gün önce  rapor aldım. Artık bedenim ve ruhum sokak gürültüsüne ve keşmekeşine dayanamaz durumdayken… Ama sonuç yine işten çıkarılma oldu. Bana yapılan büyük bir iyilik olarak tanımladığım.

Sevgiler 🙂

Reklamlar

İş ve Kanser Tedavisi” üzerine 5 yorum

  1. hayatkitap dedi ki:

    bende genç yaşta bu hastalılla tanıştım malesef işte bu korkulardan ve bunların yaşanacağını bildiğimden olsa gerek işe başvurmaya korktum evde kalmak o kadar sıkıcı ki şukur şuanda herşey bitti ben normal yaşantıma donmuş sayılırım tabiki bazı olumsuzluklar halen devam etse de en azından kemoterapi almıyorum ve hastalığımla ilgili bir sıkıntım yok temiz yani sadece halen kanlarım çok düşük mds diye bir rahatsızlık yapmış kemoterapi bende..halende okuyorum dışardan umarım birgün istediğim mesleği yapabilirim…sizin aslında işten çıkarılmanız daha evvel olsaymış bu kadar sıkıntı çekmeseymişsiniz daha iyi olurdu olsun vardır bir hayır…sevgilerimle

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s