Melatonin denen mucize

Hepimiz kanser riskini arttıran etkenleri araştırıp, incelemişizdir. Meme kanseri söz konusu olunca aslında çok da üzerinde durulmayan bir risk faktörü var. Gece uykusuzluğu…

Gece uykusunun önemli olduğunu ve belli saatlerde mutlaka uyuyor olmak gerektiğini öğrendik. Ancak bunun hem vakit darlığından hem de pek de önemli görülmediğinden belki üzerinde fazla durulmuyor. Gece vardiyasında çalışan kadınların, daha fazla risk taşıdıkları dışında öyle aman aman da bir bilgi bulmazsınız. Ama biraz karıştırdıkça altından çok ilgimi çeken konular çıktı. Umarım bu yazıda kafamda oluşan bilgileri toparlayabilirim. Daha detaylı bilgi için sizlere de araştırmanızı önerebilirim. Hormonların gözardı ettiğimiz etkilerini okudukça siz de şaşıracaksınız.

Öncelikle gece uykusu, yani 23:00 ile 05:00 arasında kesintisiz uyku neye yarıyor. Beynimizin iç kısımlarında konuşlanmış epifiz bezinden (Pineal gland) çok nadide bir hormon salgılanmasına yarıyor. Bu hormonun adı Melatonin. Melatonin gün içinde yani gündüz saatlerinde salgılanmıyor. İhtiyacı olan gece karanlığı. Vücut saatini ayarlayan da bu hormon. Gündüzleri daha dinç ama geceleri daha uykulu olmamız bu nedenledir. Ben geceleri daha aktifim, gündüzler bana göre değil diyorsanız melatonin mucizelerinden faydalanamıyorsunuz demektir. Çünkü, 2500lux ve daha fazlası aydınlık bir ortamda bu hormonun salınımı duruyor. Hormonun aktive olması için gözlerinizden ışık alınmıyor olması gerekir. Karanlık bir ortamda uyumak burada çok önemli. Melatoninin faydaları nedir dersek.

Melatonin hem kendisi bir antioksidan olarak çalışırken, aynı zamanda da diğer antioksidanlara destek olarak onların çalışmasını sağlamaktadır. Yani gençlik ve tazelenme için önemli bir rol oynuyor. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Kanser hücrelerinin büyümesini engelleyen bir yapıya sahip. Diğer başka faydaları da olsa bizim konumuz kanser olduğundan yukarıdaki 3 faydası bile bizim için altın değerinde.  Çılgınlar gibi kemoterapi ve radyoterapi vs. tedavi yöntemleri ile iyileştirilmeye çalışılırken, uyku düzenimizi bozup melatoninin faydalarından mahrum olmak çok da mantıklı değil.
Melatonin salgılanmasını engelleyen faktörler ise, gece geç yatmak, ışıklı bir ortamda uyumak, geç saate kadar TV, cep telefonu veya tablet bilgisayarlar ile meşgul olmak, sigara içmek, alkol kullanmak, stresli bir hayat tarzı, yaşlanma vb. Tam da buradayken melatoninin salgılandığı epifiz bezinin kireçlenmesi konusuna kısaca girelim. Diş macunlarımızda, içme suyumuzda, sakızlarda veya katkılı gıdalarda bulunan floridin epifiz bezinde birikmesi ile kireçlenme oluşuyor. Bu kireçlenme hormonun salgılanmasını olumsuz yönde etkiliyor ve vücut dengesini bozuyor. Bunu öğrendiğimden beri diş macunumu floridsiz seçiyorum.
İyi bir gece uykusu çekmek için, yatak odanızda televizyon bulunmamalı, geç saatlere kadar ayakta kalınmamalı, gece lambası kapatılmalı, cep telefonu ve tabletlerin ışığı uyku saatinde açılmamalı, dışarıdan gelecek ışığı önlemek için koyu renkli perde kullanılmalı.
Ben kendi adıma geceleri çalışmayı seven biri olmama rağmen, melatonin saatlerini kaçırmamaya çalışacağım. Geceleri cep telefonumu kapatma alışkanlığım olmamasına karşın, artık kapatmaya gayret edeceğim. Penceremden sızan sokak lambası ışığına karşı uzun zamandır uyku gözlüğü kullanıyordum zaten.

Elimden geldiğince kısa ve anlaşılır şekilde anlatmaya çalıştım. Pek tabii ki incelediğim kaynakların tümünü burada kullanamıyorum ancak melatonin ve diğer hormonlar hakkında en beğendiğim yazıyı aşağıdaki linkte bulabilirsiniz. Aşk hormonlarının aslında hayatımızı nasıl kurtardığını ve aynı şekilde nasıl mahvedebileceğini çok yalın şekilde anlatmış.

http://www.ntv.com.tr/arsiv/id/25179845/#storyContinued

Sevgiler 🙂

Reklamlar

Melatonin denen mucize” üzerine 2 yorum

  1. Ayşin dedi ki:

    Deniz’cim, seni bulduğumdan beri severek takip ediyorum. Yazdıkların beni çok rahatlattı. Korkularım vardı şimdi daha iyiyim. Yazmaya devam

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s