Işınla Beni Scotty – Radyoterapi Günlerim

ışın 2

İşin en zor kısmı olan kemoterapinin bitmesiyle, artık sıra radyoterapiye yani bizim dilimizle ışına gelmişti. Zor olanı geçtim diyordum.

Radyoterapi doktorunuz da başka bir onkolog yani radrasyon onkoloğu oluyor. İlk iş onunla görüşüp tekrar muayene olmak. Size baştan itibaren yaşadıklarınızı hatırlatan bir muayene oluyor. Ne zaman ve nasıl tümörünü fark ettin ile başlayan sorular. Tekrar başa dönmüş gibi hissettim. Biraz gergin göründüm demek ki doktorum bana her şey yolunda, artık bundan sonra kendini iyileşmiş olarak görmelisin. Her şey geride kaldı gibi telkinlerde bulundu. Diğer bütün doktorlarım gibi radrasyon onkoloğum da harika bir insan. Şans hep yanımda oldu.

Kemoterapi sonrası hemen radyoterapi başlar sanıyordum ama hayır, arada en az 15 gün süre konuyor. Bu arada kan değerlerini toparlamaya çalışıyor biraz güçlenmeye gayret ediyorsun. Aletlerde ciddi bir yoğunluk olduğu için de bir türlü randevu alamama gibi bir sorun da oldu benim tarafımda. Birkaç gün gecikmeli başladım. Programım hafta içi her gün, 25 seans şeklinde planlandı. Yan etkilerini sorduğumda deri ile ilgili olanlar göze çarpan yan etkilerdi. Diğer ağrı vs gibi konulara pek sık rastlanmamakla birlikte, olduğunda doktoruma bildirmem gerekiyormuş. Benim için cilt sorunları tam olarak sondan bir önceki RT (radyoterapi) seasından sonra oldu. Ağrılar ise eklem ve kas ağrıları şeklindeydi ve halsizlik, yorgunluk gibi şeyler yaşadım. Yorgunluğu aşmak için eve gidip yatmak yerine tam tersi Belgrad Ormanına gidip hava şartları ne olursa olsun 6Km’lik parkurda yürüyüş yaptık ablamla. Çok yavaş da olsam, çok yorgun da hissetsem, hava koşulları zorlayıcı da olsa gittik. İyileşmekten başka önemli bir işim olamadığını, önceliğimin bu olduğunu düşündüm hep. İlk hafta 6km’yi 3 saate yakın geçtik. Sonraki hafta performansım arttı ve 2 saate düşürdük. 5 saate de olsa o parkur bitirilebilir. Önemli olan bir yerden başlamak.

Belgrad ormanı yolu

Belgrad ormanı

     Belgrad ormanı

Belgrad ormanı

Belgrad ormanı

Belgrad ormanı

Belgrad ormanı

Belgrad ormanı

RT için her gün aynı saatte hastanedeydim. Kimi zaman uzun saatler beklemem gerekti. RT aletleri hassas aletler olduğundan kimi zaman arızalanıyor veya kalibrasyon işlemleri yapılıyor. Bu durumlarda sıra bir türlü gelmek bilmiyor. Ama şikayetçi olmadım çünkü bekleme odasında çok güzel insanlarla tanıştım. Her gün benim gibi tedavi olmaya gelen onlarca kadın. Hepsi farklı yaşlarda ve hepsi hayata yeni bir gözle bakıyorlar. Onlar, gerçek kahramanlar benim gözümde. Derin bir sevgi ile hepsini anıyorum bugün. Bu arada bu radyoterapi odası diyaloglarına ileride tekrar döneceğim. Ama kısaca bahsetmek gerekirse, bekleme odasında diğer hastalarla en çok bundan sonra ne yapalım? Neden bu hastalık bizi buldu? Nerede hata yaptık acaba? gibi sorulara cevap bulmaya çalıştık. Hepimizin hikayesi, geçmiş yaşantıları, beslenme düzenleri, yaş ve sosyo-ekonomik durumu farklı olmasından dolayı ortak bir payda net bir şekilde çıkaramadık. Ama hepimizde dikkat çeken konu hayatın merkezine kendimizi koyamamış olmaktı. Kanser sebepleri olarak psikolojik etkenler, depresyon, derin incinme veya travmalar gibi  psikolojik temeller hakkında da konuştuk. Hayatın getirdiği sorunlara karşı güçlü durmaya çalışmak, aldatılma, değersiz hissettirilme gibi, kişiyi derinden sarsan ama yıkmayan olgular maalesef neredeyse hepimizde vardı. Bana ilk teşhis konduğunda doktoruma bu konuyu sormuştum. Acaba nedeni psikolojik bir travma olabilir mi diye. Bunu bilimsel bir şekilde kanıtlayamadıkları için vardır diyemedikleri gibi yoktur da diyemiyorlar. Ama biz radyoterapi bekleme odasında, mavi önlüklerimiz üzerimizdeyken bu konuyu tartışıp kararımızı verdik. Moral çok önemli 🙂

O zaman ne diyoruz??

Işınla beni Scotty 🙂

Reklamlar

Işınla Beni Scotty – Radyoterapi Günlerim” üzerine 7 yorum

 1. devran dedi ki:

  Alice Miller’in “Beden Yalan Söylemez” kitabını tavsiye ederim Deniz, geçmiş olsun, hayatının bundan sonrasında bol şans ve sağlık dilerim.

  Beğen

  • pespembekurdele dedi ki:

   Sadece şu cümle ile kitabın bana uygun olduğunj söyleyebilirim :
   Bu hastalıkların nasıl ortaya çıktığını gözler önüne seriyor. Bu kitap, duygularımız ile bedenlerimizin kaydettikleri ve ezelden beri içselleştirdiğimiz ahlâk kurallarına uymak için hissetmek istediklerimiz arasındaki çatışmayı ele alır.
   Teşekkur ederim Devran

   Beğen

 2. özler umut dedi ki:

  Zevkle okuyorum yazılarını Deniz.Hayat bundan sonra bl şans ve güzel günler getirsin sana bana hepimize.

  13 gündür scotyy tarafından ışınlanan Özler

  Beğen

  • pespembekurdele dedi ki:

   Geçmiş olsun sizde.
   Umarım sorunsuz geçer radyoterapiniz. Biraz yan etkisi oluyor maalesef ama her şey çok güzel olacak.
   Ayrıca yazımı beğenmenize çok sevindim.
   Sevgiler
   Deniz

   Beğen

   • necla dedi ki:

    Denizciğim,
    kaç sene oldu görüşmeyeli 12 mi 13 yılmı 2 gün önce beni esin aradı izmirden ben 6 aydır ankaradayım ve tedavi görüyorum ve denizle görüş dedi senin tel olmadığı için bloğ deniz toker seni takip etmeye başladım hatta ınstragamdan takip etmeye başladım takip isteği gönderdim sana ve seni müthiş gördüm ve güzelliğinden hiç birşey kaybetmemişsin güzel arkadaşım kaş’ta olduğunuda gördüm kaş güzeldir sana geçmiş olsun sen gribi atmışsın sıra bende kemo bitti 22 eylülde akıllı illaç başlıyor 3 ay sonrası ışın alıp almayacağım belli olacak ve eskrimde çalıştığım günler arkadaşlıklar ve senle aynı odada kalışımız kemerde dünya şampiyonası ve fatih erkoç dinliyorum anı şarkısı ve birde ablanın kitabını aldım bugün okumaya başlayacağım. canım uzun yazdım kusura bakma ve seni çok özlemişem bitanem. Görüşmek üzere sevgiler.

    Necla

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s