Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı – Film Önerisi

THE SECRET LIFE OF WALTER MITTY

Başlarken size film önereceğim demiştim ama görüyorum ki hiç önermemişim. Olur mu böyle? Olmaz tabii…

İzlemiş olanlar mutlaka vardır. Bu yazı izlememiş olanlara…

Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı’nı defalarca izledim ve hepsinde de keyif aldım. Öyle başyapıt falan zırvalamayacağım tabiiki. Konuyu kısaca aktarayım. Adından da anlaşıldığı üzere konu Walter adında işinde gücünde bir adamın hikayesi. Walter Life dergisinde fotoğraf arşivi sorumlusu. Pek de popüler bir iş olamasa da, derginin görselleri açısından kritik bir bölümde çalışıyor.  Life dergisinin son basılı sayısında kapak olacak 25. dianın (fotoğraf negatifi) kaybolmasıyla her şey başlıyor. Kendi halinde, aşık olduğu kadına bile açılamayan Walter, derginin başına yeni geçen müdürü tam bir pislik gibi davranmaya başlayınca 25. kareyi aramaya fotoğrafçının peşine düşüyor. İnanılmaz maceralar yaşıyor bu arayışı sırasında.

Walter-Mitty

Tabii ki filmin tamamını anlatmayacağım. Ama ama bende uyanan ana fikri şu ki, size yetersiz ve gereksiz olduğunuzu hissettirmeye çalışan insanlar olabilir. Bu insanlar sizi üzmeye ve hatta sizi işinizden etmeye çalışabilir. Ama onlar bu tavrındayken aslında size bir süper kahraman olma fırsatı yaratacaklarının farkında değiller. Walter gibi her gün işine gelip giden, işini en iyi şekilde yapmaya gayret eden, belki biraz da sıkıcı biri olabilirsin. İyi bir eş, anne, yenge, elti, babaanne veya arkadaş olmak için kendini parçalıyor olabilirsin. Ama hayatının bu şekilde devam etmesi seni mutlu edecek mi? Gerçekten mutlu musun? Her fırsatta hayat çok kısa, hayata bir daha mı geleceğim, kanser bana bir hayatı hediye etti, kanser değil ben güçlüyüm vs. vs. diyoruz ama gerçekten bu ikinci şansı yaratıyor muyuz? Hep filmlerde seyrettiğimiz gibi bir gün havalimanına gidip karşınıza çıkan ilk uçağa binip gitmeye ne zaman cesaret edeceksin? Ya da hep yapmak istediğin ama hep “ama nasıl başlayacağım?” dediğin şeylere ne zaman başlayacaksın? Kocan seni arabayla kursa götürmezse mesela hiç resim kursuna gidemeyeceksin değil mi? At binmeye gitmek çok mu zor? Pasaport çıkartmadın hala değil mi? Biliyorum hala çok pahalı olduğunu düşünüyorsun… Haftasonunu Avrupa’nın bir kentinde geçiren arkadaşlarına bakıp “yok artık!” diyorsun. Yamaç paraşütü falan zaten mümkün değil, değil mi? Peki senin kendi hayallerin vardı. Onları ne zaman yapmayı düşünüyorsun? Allah aşkına “çocuk var” deme!

Yıllar önce üniversite 1. sınıftayken devre tatil satardım okumak için. Satış prosedüründe bir form doldurmamız gerekirdi müşterilerle. Formda “hayal ettiğiniz tatili anlatır mısınız?” şeklinde bir soru vardı ve ben bu soruyu sorduğumda hep çiftlerde kadınlara dönüp sorardım. Hayal ettiğiniz tatil nedir diye. %80 Bodrum cevabı gelirdi. Sonra ben “Peki anladım ama gerçekten hayal ettiğiniz tatil nerede? Bodrum hayal değil.” derdim. Tatilde memlekete gitmeyi hayal etme demiyorum. Et tabii ki ama o zaman kendine bir kere daha sor.

Peki gerçekten mutlu musun?

Bizim için kanser neyse, Walter’ın aramaya çıktığı 25. fotoğraf negatifi de aynıdır.  Bulamazsan derginin son sayısında kapak olamazsın.

Now it’s time to leave the capsule if you dare

Reklamlar

Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı – Film Önerisi” üzerine 2 yorum

  • pespembekurdele dedi ki:

   Merhaba Serap Hanımcım,
   Maalesef hepimiz aynı yollardan geçip buraya kadar geldiğimiz için, ortak noktalarımız çok.
   Önemli olan bundan sonra nasıl davranacağız. Umarım hepimiz için faydalı olur bu süreç.
   Sevgiler
   Deniz

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s