Saçım Olmadan Asla…

 IMG_1574

Bir kadının çocukluğundan itibaren en sevdiği, hiç vazgeçemeyeceği, en çok ilgi gösterdiği ve yokluğuna en çok üzüleceği şey saçıdır. Saç kadının güzellik illüzyonunun en önemli parçasıdır ve kanser teşhisi koyulan herkesin ilk aklına gelen acaba saçımı kaybedecek miyim sorusudur? Doktoruna defalarca sorar yanıtı hiçbir zaman beğenmeyiz. Evet, saçınızı kaybedeceksiniz. Nedeni ise bazı kemoterapi ilaçlarını saç hücrelerine etki etmesidir. Sadece saç değil, diğer tüm kıl köklerine etki eder. Bu nedenle saç, kirpik, kaş ve vücut tüyleri kısmen veya tamamen dökülür. Bu dünyanın sonu değildir ve olmayacaktır. Dünyada her yıl bir milyon dört yüz bin kadın ve ülkemizde 2014 yılında on dört bin kadına yeni meme kanseri teşhisi konmaktadır. Bu kadınların çok büyük bir kısmı saçlarını kaybetmektedir. Yani hiçbirimiz yalnız değiliz. Hepimiz yaşadık. Son ana kadar kendi saçımızın dökülmeme ihtimaline inandırdık kendimizi. Ama hayır kaçınılmaz son bende ilk kemoterapiden tam 3 hafta sonra yaşanmaya başladı. Önce azar azar, sonra bloklar halinde saçlarım döküldü.

Saç kaybında ilgimi çeken bir konu yabancı hemcinslerimiz ve ülkemiz kadınlarının bakış açısının farkı… Rastladığım yabancı hastalar genellikle saçsız başlarını saklama gereği görmüyor olmalarına karşın ülkemiz hastaları özellikle saçsız görülmekten kaçınıyorlar. Bunu eleştirmek veya yargılamak için değil, dikkatimi çektiği ve farklı kültürlerde saçsız kadının garipsenmediğini vurgulamak adına paylaşıyorum.

Konunun özüne dönersem saç kaybının kadın üzerinde psikolojik etkisi oldukça olumsuz oluyor. Kendimden biliyorum 🙂 Saçının kırklarını bile dert eden bünyenin, bir anda en büyük güzellik silahını kaybetmesi, rafları dolduran saç bakım malzemelerine ve kuaför sohbetlerine veda etmesi üzücü oluyor başlangıçta. Saçların geri gelmesi de hemen olmuyor. Örneğin benim 5 aydır saçlarım çıkmıyor. Yeni yeni başladılar. Ama bu sancılı süreci keyifli ve eğlenceli hale getirmek mümkün. Ben ilk kemoterapi kürlerime başladığımda saçımı bir anda kazıtmaktan ziyade, adım adım, model model kısaltmayı tercih ettim. Upuzun sarı saçlarımı önce kuzenimde evde kısattırdım. Sonra modern bir küt kesim yaptırdım. 1 hafta böyle kullandıktan sonra Rihanna ile ünlenen arkalar kısa önde  havalı bir perçem şeklinde kestirdim. En beğenilen model de bu oldu. Yıllarca uzun saçlarımı rüzgarlarda savururken, bu kısacık saçın bu denli yakışacağı hiç aklıma gelmemişti.

2

1011207_10152587417491492_868145477800097118_n

Üçüncü aşamada yine muhteşem bir kısa kesim yaptık kuaförümle ve çok eğlendik keserken. Maalesef son kesimi çok az kullanabildim. Dökülme çok hızlanmıştı ve artık saçlarımın kazıtılması gerekiyordu. Tez canlı ben, saçımı kendim kazıdım ama size tavsiye etmiyorum. Gözyaşları mı? Evet, akıttım tabiiki. Ne kadar kendini hazırlasan da duygularına hakim olmak mümkün olmuyor. Jane’in Zaferi filmini bilen bilir. Kendimi oradaki Jane havasına sokarak bu saçsızlık sendromundan sıyırmaya çalıştım. Ama acil çözüm bulmak gerekiyordu. Alternatifler arasında peruk almak, almamak ve bandana kullanmak, protez saç vardı. İlk olarak protez saç konusunu inceledim. Tesadüfen Breastanbul 2014’de standlarını gördüm Nova Hair’in. Özelliği kişiye özel protez saç tasarlanması ve bu saçların denize dahi girilebilir şekilde başa yapıştırılması. Saçınızdan dökülmeden önce örnek alıyorlar, kafa yapınıza uygun bir kalıp çıkararak alınan örneğe göre dilediğiniz boyda protez saç yapabiliyorlar. Bu işlem için 10-15 gün civarında bir teslimat süresi oluyor. Ben üzerinde çok düşündüm ama bu hastalığın getirdiği yan etkiler dahil saçsızlık deneyimini de yaşamak istedim ve yaptırmaktan vazgeçtim. Yaptıran arkadaşlarım var ve çok memnunlar. Siz de web sitelerinden inceleyebilirsiniz (Bkz. http://novahair.com.tr/ ). Ben iş hayatıma devam edeceğim ve bandana ile rahat edemediğim için gerçek saç peruk tercih ettim. Tamamen tesadüf olarak Tarlabaşında Bahri Peruk’dan aldık uzun kızıl saçlarımı. Çok severek kullanıyorum ve fiyat olarak da uygun olduğunu düşünüyorum. Bakımı oldukça basit ve dilerseniz seçillendirme de yapabilirsiniz. Peruk altına bone takmak saçın kaymasını ve başınızı acıtmasını önlüyor. Boneniz yoksa, bir naylon çorabın bel kısmını keserek kendi bonenizi oluşturabilirsiniz. Peruğunuzu muhafaza etmek için bir manken kafası da almanızı tavsiye ederim. Saçın bozulmasını engeller.

10750433_10152626702606492_5213000261242064300_o

Tamamen perukla gezmek her zaman mümkün olmuyor. Kimi zaman bandana bağlamak da istiyor insan bunun için yumuşak kumaşları tercih etmekte fayda var. Bandana veya türban bağlama ile ilgili videolar mevcut. Bunları ileriki günlerde paylaşmaya çalışacağım.

Saç dökülmesini engellemek için kullanılan bir teknik var. Adı Cold Cap. Soğuk şapka olarak düşünebiliriz. Bu özel sistem kemoterapiden önce, kemoterapi esnasında ve kemoterapi sonrası başınıza soğuk kompres uygulanması şeklinde oluyor. Doktorumla bu uygulama hakkında konuştuk. Bana örneklerden bahsetti. Çok da başarılı bir sonuç vermediğine karar verdim. Kısmen dökülmelere engel olabiliyor ama saçın tamamında başarılı olamıyor bence. Denemek isterseniz karar sizin.

Saçsız geçen bunca zaman sonra, saçlarım çıkmaya başladı. Size tekrar söylemek istediğim, saçların dökülmesi ilk zamanlar insanı üzse de inanmazsınız ama buna da alışıyorsunuz ve normal geliyor. Hiç üzülmeyin. Hepimiz bu yollardan geçiyoruz. Tüm bunlar sağlıklı yaşama geri dönmek için aşmamız gereken birer aşama. Bu aşamaları başarıyla tamamladığımızda bir bütün olarak mutluluğa ve sağlığa kavuşacağız.

Sevgiler 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s