Hayır Demeden Önce Bir Kez Daha Düşünün: Meme Rekonstrüksiyonu

Meme kanseri teşhisi ile sarsılan bünyeler genelde salya sümük ağlayışlı bir sürece girer. Tam ne olduğunu anlayamadan Genel Cerrahınız sizi ameliyata alır ve bazen kısmen bazen tamamını almak suretiyle sizi memesiz bırakır. Ama öncelikle size sorar. Meme rekonstrüksiyonu istiyor musunuz? Sersemlemiş halde, kimi zaman anlatılanların yarısını anlayıp, diğer yarısını anlamadığınız durumda bu ciddi kararı vermek zor olabilir. Çok şükür bende böyle olmadı ama kimi kadınlarda bu soruya yanıtı eşler, babalar, dayılar, enişteler cevap verir ve “ne gerek var” “bu yaştan sonra..” vs gibi ifadelerle yeniden meme yapılmasına karşı çıkılır. “meme” demekten ve bu konuda konuşmaktan imtina edilir bir aileye sahipseniz vay halinize. Kimse kadının psikolojisini düşünmeden, empati kurmadan bu konuda yorum yapmamalı. Karar kendisine bırakılmalıdır. Zaten zorlu bir tedavi süreci geçirecek, kemoterapi süresince saçlarını kaybedecek, ölüm korkusu yaşayacak bir kadına memesinin gereksiz olduğu ve tekrar silikona gerek olmadığını söylemek sizce de acımasızca değil mi?

Ben çok şanslı bir hastaydım ve doktorum bana tüm ihtimalleri ve bilgiyi ayrıntılı şekilde verdi. Tabii doğru soruları sorarak aklınızda soru işareti kalmamasını sağlamak da sizin göreviniz. Soru sormaktan ve araştırma yapmaktan çekinmeyin.

Diğer meme ameliyatı geçirmiş hastalarla sohbetlerimizde en merak edilen konu rekonstrüksiyon yapıldı mı? silikon nasıl? expander (balon) nedir? nasıl görünüyor? ilerki işlemler neler olacak? oluyor. Aşağıdaki videoda kısaca bu soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Burada Plastik Cerrahınız çok önemli bir rol oynuyor. Size en iyi şekilde protezin seçilmesi ve yerleştirilmesi plastik cerrah tarafından yapılıyor. Size eş zamanlı onarım veya sonraki dönemde onarım önerebilirler. Bu sizin durumunuza ve tedavi şeklinize göre değişebilir. En sağlıklı yanıtı yine doktorlarınızdan alabilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s