Ameliyattan Sonra Ufak Ufak Egzersizlere Başlamak

Bilateral mastektomi ve lenf nodlarımın alınmasından sonra doktorum bana bir egzersiz rehberi verdi. Önce nedeninin pek anlayamadım ama sonra bu egzersizleri yapmak zorunda olduğumu, yapmazsam sağ kolumu (lenf nodlarımın aldığı kol) kaldıramayacağımı ve vücuduma yapışık kalacağını anladım. Hareketler oldukça basitti ama ameliyat sonrası bunları yapmak zorlayıcıydı. Ufak ufak yapmaya çalıştım. Üzerinden  6 ay geçmesine rağmen hala yüzde yüz başarılı değilim ama denemeye devam ediyorum.

egz-19 egz-21 egz-81 egz-91

Drenlerimden kurtulduğum zamanda yürüyüşlere başladım. Kanserin nedenlerinden birinin hareketsiz yaşam ve şişmanlık olduğunu düşündükçe kendimi en erken şekilde egzersize dönmeye zorladım. Yukarıdaki egzersizler dışında yapabildiğim yürüyüştü. Önceleri pek uzağa gidemedim. 2-3Km ve oldukça yavaş tempoda yürüdüm. Yorucu olmasına rağmen bırakmadım. Her geçen gün ufak ufak arttırdım. Özellikle park, koru veya sahilde yürümenizi öneririm. Bol oksijen ve insanlarla fazla teması olmayan sakin yerlerde yürüyün.

23042008312

belgrad-ormani2

,

Evde pijamalarla oturup, yataktan kalkıp kanepeye yatmakla iyileşilmiyor maalesef. Her gün üşenmeden pijamaları çıkarıp, eşofmanları giymek gerekiyor ama her şey dışarı çıkınca yerini buluyor. Oksijen sayesinde tüm dertlerim ve ağrılarımın azalmasını sağlıyordu. İyi bir de playlistiniz varsa kulağınızda kanatlanıp uçarsın bile.

2d250e5f51595feb1bfb7f58f7b1ffc1

Günlük yürüyüşümüzü esnetme hareketleriyle bitirmeyi unutmuyoruz tabiiki. Esnetme hareketleri yaparken ameliyatlı bölgelerimiz hiç ama hiç zorlamıyoruz. Bacak, bel, karın, sırt, omuz ve baş bölgelerinde çalışabilirsiniz ya da doktorunuza veya bir fizyoterapiste danışabilirsiniz. Ben beden eğitimi ve spor okuduğum için kendi esnetme hareketlerimi seçebildim.  Burada amaç kaslarımızı oksijenlendirmek ve incelip güçsüzleşmesini engellemek. Yatağa bağlı kalıp, kilo almak istemeyiz. Kanserin tekrarlamasını engellemek için egzersiz ve sporu yaşamımızın bir parçası haline getirmeliyiz.

Tabiiki daha fazla egzersiz ve spor deneyimlerimi sizinle paylaşacağım. Bu daha başlangıç 🙂

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s