Kemoterapi ve Cilt Bakımı

Woman with a lotion bottle

Kemoterapi, en gözle görünür şekilde cilt, tırnaklar ve saçlara etki etmektedir. Bundan dolayı aşağıdaki şekilde bakım gerekebilir.

1- Sabah ve akşam yüzünüzü ılık su ve parabensiz bir yüz temizleme jeliyle yıkayın. Sabun ve peeling yapan temizlemeleri tavsiye etmiyorum. Temizledikten sonra cildinizi alkolsüz bir tonik ile canlandırın. Toniği bir pamuk yardımıyla, masaj yaparak uygulayın.

2- Göz çevresi özel bakıma ihtiyaç duyar. Gelende göz çevresi morarma ve kararma yapar. Bundan kaçınmak için ilk günden itibaren bir göz çevresi nemlendiricisi kullanın. Makyajınız olsa da olmasa da göz çevrenizi her gün göz çevresine özel temizleme sıvıları ile temizleyin. Göz çevresine saat yönünde masaj yapmak işe yarıyor.

3- Kemoterapi sürecinde, günlük kullandığınız nemlendiriciler etkisiz kalabilir. Bundan dolayı cilt tipinize uygun, kuvvetli bir nemlendirici edinin. Gündüz kreminizin güneş koruması avantaj sağlayacaktır.

4- Güneş D vitamini için gereklidir. Ancak fazla güneşte kalmak cildinize zararlı olabilir. Her gün dışarı çıkmadan güneş koruma kremi kullanın. Güneş olmasa bile dışarı çıkarken sürmeyi unutmayın.

5- Güneş kreminizi ve nemlendirici kreminizi dışarı çıkarken yanınızda bulundurun.

6- Hormon veya kortizonlu kremleri kemoterapi döneminde kullanmayın. Hatta böyle bir durum gerekli ise doktorunuza danışmadan kullanmayın.

7- Dudaklarınız için iyi bir nemlendirici mutlaka yanınızda olsun. İhtiyaç hissetmeden kullanmaya başlayın ve gün içinde birkaç kez uygulamayı unutmayın.

8- Radyoterapi uygulanacaksa, bu radyoterapi uygulanacak bölgeye mutlaka koruyucu ve nemlendirici bir ürün kullanın. Bu ürün için doktorunuza veya hemşirelere danışın. Mutlaka bir ürün önereceklerdir.

9- Yine radyoterapi uygulanacaksa, bu bölgeyi traş etmeyin. Traş etmek gerekiyorsa elektrikli traş makinesi kullanın. Diğer seçenekler cilde zarar verecektir.

Detaylı bilgi ve öneriler için blogumu takip edebilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s